Annyira nő volt, de annyira nő... El lehet töprengeni azon, hogy Frida odáig volt a kommunista eszmék lenini útjáért, vagy azon, hogy lázba hozta egy távolról jött egzotikus forradalmár, gondolkodhatunk azon is, hogy csupán megszédítette egy ismert és üldözött férfi védtelen hősies figurája. De egyáltalán nem emiatt, Trockij csak egyetlen egy bábu volt Frida sakktábláján és célja volt vele, egy nagyon is hétköznapi, esendő célja.
Frida élete fontos eszméit tekintve is pont annyira volt szenvedélyes, mint minden másban. Nagyon. Így tehát az 1910-es mexikói forradalmat, mint dédelgetett és nagyszerű eseményt, születési időpontjául választotta, harcos társa volt Diegonak, aki muralista festőként a kommunista eszméket festette a falra, munkások, parasztok, Lenin. Máshogyan mutattak ezek az eszmék a Szovjetúnióban, máshogyan Európában és teljesen máshogyan Mexikóban. Az biztos, hogy a művészek mindig is az új, a forradalmi, a változás hírnökei voltak.
Mindeközben a Szovjetúnióban.... Megölték az utolsó Romanovokat, éhínség pusztított, szegény és tanulatlan emberek fölött immár nem koronás fők, hanem népbiztosok lengették a zászlót, persze a vöröset. És hogy ne legyen olyan egyszerű ez a forradalom se, itt is beékelődött a történetbe a hatalom dolga. Lenin merénylet áldozata lett, bár nem halt meg, de nem is volt már erős és hősies. A központi bizottságban megindult az átrendeződés és nagyjából két irány bontakozott ki. Lenin a visszafogottabb, intellektuálisabb Trockij felé hajlott, ám a grúz Joszif Viszarjonovics erősebb, és erőszakosabb volt. Odáig jutott a történet, hogy mira Lenin meghalt, a két utód-szerű elvtárs közül Trockij lett a gyengébb láncszem. Joszif, vagyis az acélember Sztálin, szinte a fél világon át üldözte, míg Trockijnak Norvégiából is szednie kellett a sátorfáját.Natalia, Frida, Leo 1937. január 9-én megérkezésükkor Tampico kikötőjében
Ezalatt Mexikóvárosban az ismert és közkedvelt festő, Diego Rivera meggyőzte a mexikói elnököt, hogy fogadják be és adjanak menedéket a Moszkvában már halálra ítélt Leo Trockijnak és feleségének.
1937. január 9-én Tampico kikötőjébe érkezett meg a házaspár egy norvég olajszállító tartályhajó fedélzetén. Köszöntésükre mentoruk, Diego nem érkezett meg, mivel kórházi ápolásra szorult súlyos szem és vese problémái miatt, ám szépséges felesége Frida kedvesen fogadta őket és vele együtt érkeztek meg új otthonukba, Fridáék házába, a Casa Azulba.
A ház egy erődnek is megfelelt, itt éltek Fridán és Diegon kívül a Trockij házaspár mellett az ő sofőrjeik, és testőreik, valamint néhány barát és a ház lakója volt Frida húga, Cristina is.Frida festménye Cristináról
Neki Diego nem tudott ellenállni. Vagy neki sem. Alig néhány héttel Trockijék érkezése után Frida számára is kiderült Diego és Cristina kapcsolata. Mélységesen felháborította és elkeserítette a dolog és úgy gondolta, ezt, miként az összes korábbit, már nem tűri szó nélkül. A terve egyszerű volt. Frida és Trockij
Frida vad flörtölésbe kezdett az agg forradalmárral, ami rendkívüli módon hízelgett Trockijnak. Angolul beszéltek egymással, ezt Trockij felesége nem értette, Frida nyilvánosan szeretettemnek, kedvesemnek szólította a férfit. Leo szerelmes leveleket csempészet Frida könyveibe, tavasszal pedig be is teljesítették szerelmüket.
Frida ügyelt arra, hogy Diego és Trockij felesége mindent tudjon erről a kapcsolatról. Nyílt megtorlásnak szánta a viszonyt Cristináért.
Abban az időben Trockij 58 éves volt, kemény élet állt mögötte, harcokkal és áldozatokkal teli kemény élet. Elvesztette négy gyermekét is, akiket vagy a hatalom, vagy az öngyilkosság ölt meg. Frida 30 éves frissessége és az egzotikus kisugárzása villámcsapásként érte és meghódította.
"Visszaadtad az ifjúságomat. Amikor veled vagyok, úgy érzem magam, mint egy tizenhét éves fiú." - írta FridánakTrockij, Rivera és Andre Breton
Natalia azonban nem tudta annyira könnyedén fogadni ezt a titkos, ám mégis nyilvános viszonyt. Annyira összeveszett a férjével, hogy Trockij kénytelen volt egy 120 km-re fekvő farmra költözni néhány hétre. Natalia hosszas könyörgés után engedte csak vissza, azzal a feltétellel, hogy szakít Fridával és elhagyják a Casa Azult. Frida szinte közönyösen fogadta szakítást, így mindketten nyugalomban tértek vissza saját házastársukhoz.
Frida ennek a viszonynak egy különleges önarcképpel állított emléket. A festmény sok szempontból rendhagyónak számít. Az önarckép címe Függönyök között, Frida lágy, meleg színekkel festett, a képen gyönyörű, csábító, magabiztos. A függöny, mintha egy színpad két oldalát zárná le, Frida szoknyáján orosz virágmotívumok. A Trockijnak szánt születésnapi ajándék képen kezében egy csokor virág mellett a papíron az üzenet, "Leon Trockijnak ajánlom minden szerelmemmel, 1937. november 7.En San Angel, México "
A festményt Frida első önálló New Yorkban megrendezett kiállításán mutatták be 1938-ban, majd a következő évben, amikor a Trockij házaspár elköltözött Mexikóváros egy távolabbi részébe Trockijnak ajándékozta.Trockij ekkor már beteg és fáradt volt, az állandó menekülés miatt magas vérnyomás-problémái voltak, és erős depresszió gyötörte, öngyilkosság gondolatával játszott.
1940 májusában szovjet ügynökök gépfegyverrel próbálták megölni, de életben maradt. Ez év augusztus 20-án a spanyol kommunista, szovjet KGB ügynök Ramon Mercadero Trockij szerelmes titkárnője segítségével jutott be a házba, és jégvágóval leszúrta a kommunista forradalmárt, aki másnap a kórházban meghalt.
Frida a merénylet hírére pánikba esett és folyamatosan Diegot hibáztatta, amiért az Mexikóba hívta Leot. A gyilkosság miatt Fridát is megvádolták, be is vitték egy hosszabb kihallgatásra és csak Lázaro Cárdenas del Río mexikói elnök beavatkozásának köszönhetően sikerült kiszabadulnia.
Trockij gyilkosát elitélték, 1960-ban szabadult a börtönből, onnan egyenesen a Szovjetúnióba ment, ahol átvette a Szovjetúnió hőse kitüntetést.
(Trockij portréja Frida festménye)